„Tylko raz przejdę tą drogą. Dlatego jeśli mogę zrobić coś dobrego lub okazać uprzejmość, muszę to zrobić teraz. Nie mogę tego odkładać lub zaniedbać, bo nigdy już nie przejdę tą samą drogą”

Powyższe słowa możemy znaleźć w kultowej już książce „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”. Jest to maksyma według, której postępuje autor książki Dale Carnegie (2012). Według niego powinniśmy przestać myśleć o własnych dokonaniach i własnych życzeniach i bardziej skupić się na zaletach osób, które spotykamy. Bo tylko takie podejście może wykreować sytuację pełną życzliwości.

W każdą relację wchodzimy z pewnym nastawieniem, z pewną postawą, schematem, czy podstawowym założeniem. Zanim przejdziemy do wyjaśnienia tego w jaki sposób postawy wpływają na relacje i czym w ogóle jest postawa przeprowadźmy pewien eksperyment.

Urząd Wojewódzki. Jakikolwiek. Wyobraź sobie, że czeka Cię wymiana paszportu. Zastanów się przez chwilę jakie obrazy pojawiają się w Twojej głowie….

Może takie: kolejki, stracony czas, znudzone Panie urzędniczki, które z łaską obsługują kolejnego petenta. Aż ciarki przechodzą na samą myśl o tym doświadczeniu.

Następnie zastanów się z jakim nastawieniem udajesz do takiego urzędu? Z jakim wyrazem twarzy siadasz naprzeciw Pani, która będzie Cię obsługiwała?

Pomyśl jak często zdarzało Ci się wejść w relację z daną osobą z emocjami, które pojawiły się w Tobie jeszcze przed zainicjowaniem rozmowy? Jeśli postawa, która wywołała te emocje była negatywna to już na samym wejściu odbierasz sobie i tej drugiej osobie możliwość spędzenia wartościowego czasu.

Tak właśnie działają postawy czy też podstawowe założenia. Obecnie psychiatria, psychologia i badania chemii mózgu zwracają uwagę na badanie postaw i kładą nacisk na ich istotność w osiągnięciu szczęścia, zadowolenia i sukcesu (Hawkins, 2012 za: Shegdy-Maszak, 2004; Arehart-Treichel,2005; Moran, 2004 i in.).

Czym są postawy?

Postawa  to trwała ocena – pozytywna lub negatywna – ludzi, obiektów i idei. Na postawę składają się różne komponenty:

  • Emocjonalny- reakcje emocjonalne wobec przedmiotu postawy
  • Poznawczy – myśli i przekonania o przedmiocie postawy
  • Behawioralny – działania wobec przedmiotu postawy (Aronson, 1997).

Postawy mogą ewoluować, zmieniać się dzięki naszym świadomym wysiłkom. Ulegają one zmianie wraz z rozwojem i wzrostem dojrzałości.

Zmiana ta jednak wcale łatwa nie jest. A wszystkiemu winne jest nasze ego. Zakłada ono i jest przekonane, że jego spostrzeżenia oraz interpretacje doświadczeń są czymś rzeczywistym, „prawdziwym”, co więcej wierzy, że inni ludzie widzą, myślą oraz czują w ten sam sposób. Jeśli tak nie jest, to Ci ludzie muszą się mylić. Każda osoba, żyje w świecie własnych wyobrażeń/postaw/schematów/podstawowych założeń (Hawkins, 2012). Mówi się, że nawet zwierzęta mogą wyczuć zamiary. Dzieje się tak ponieważ ludźmi kierują podprogowe sygnały odzwierciedlające ich intencje, postawy oraz poziomy świadomości. Dlatego zanim wejdziesz w relację to Twoja postawa ciała, Twoja mimika, energia od Ciebie płynąca będzie zdradzać Twoje intencje oraz nastawienie i zaczynasz doświadczać tego, czym się stałeś. Ludzie różnią się w zakresie wyznawanych postaw dlatego też doświadczenia, które ich spotykają również się różnią. Wobec osób, które są niemiłe, inni ludzie często bywają ”zimni i nieprzychylni”. Z drugiej strony na przyjaźnie nastawioną osobę dokładnie to samo otoczenie zareaguje serdecznością i wsparciem. Dzięki temu, jacy jesteśmy, subtelnie zaczynamy wpływać na zdarzenia, które nam się przytrafiają. Łagodne podejście życzliwych ludzi przyciąga pozytywne wydarzenia i tak samo dzieje się w drugą stronę (Hawkins, 2012).

Narzędzia rozwojowe

David Hawkins (2012) psychiatra, słynny wykładowca i ekspert w dziedzinie procesów umysłowych w swojej książce pt. „ Przekraczanie poziomów świadomości” omawia, jak sam je nazywa, Proste narzędzia o wielkiej wartości, które wspierają w rozwoju świadomości czy też rozwoju duchowym. Na liście tych narzędzi, na pierwszym miejscu znajdziemy:

Bądź życzliwym wobec wszystkiego i każdego, włącznie ze sobą, przez cały czas bez wyjątków

Co dokładnie odpowiada temu, w jaki sposób do życia podchodził Dale Carnegie:

„Tylko raz przejdę tą drogą. Dlatego jeśli mogę zrobić coś dobrego lub okazać uprzejmość, muszę to zrobić teraz. Nie mogę tego odkładać lub zaniedbać, bo nigdy już nie przejdę tą samą drogą”

Literatura:

Aronson E. (1997), Psychologia społeczna – serce i umysł, ZYSK i S-KA, Poznań

Carnegie D. (2012), Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi, Wydawnictwo Studio Emka, Warszawa

Hawkins D. (2012), Przekraczanie poziomów świadomości, VIRGO, Warszawa